Lití olova

Lití olovaLití olova je velmi jednoduché, ale nenechte menší děti bez dozoru o rozpáleného plamene či tekutého olova.

Nad plamenem se v kovové nádobce (nejlépe ocelové) rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připravte si nádobu s vodou, a tekoucí olovo do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu nebo komu je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

Nebojte se, že budete muset složitě shánět olovo, v dnešní době mnoho internetových obchodů, které se zabývají prodejem vánočních dekorací nabízí také sadu náčiní i samotné olovo v jednom.

Takto se lití olova provádí, ale jaká je historie tohoto zvyku?

Tento zvyk pochází ze zemí s původně keltským osídlením. Keltští druidové převzali prý tajemství věštby od veleknězů z bájné Atlantidy. Lití olova se vztahuje ke keltské magii vody. Ještě na počátku 20.století se olovo lilo v každé rodině. Avšak nedostatek materiálu z obou světových válek odsoudil tento zvyk k zániku. Lidé se sice o jeho vzkříšení pokoušeli s použitím vosku či bílku, ale ani jedna z uvedených náhražek nedělala odlitky s tak propracovaným detailem.

Lití olova

Sdílejte článek:
Facebook Linkuj.cz Jagg.cz Tweeter! Google Del.icio.us!

Mohlo by Vás také zajímat


Napište vlastní komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*