Inspirace na Vánoce

Inspirace na VánoceInspirace na Vánoce může být chápána hned několika způsoby. My se však zaměříme na způsob trávení Vánoc v jedné české průměrné rodině.

Vánoce začínají pro tuto rodinu již koncem října, kdy se všichni začínají zajímat, čím obdarovat své blízké. V polovině listopadu již začnou být trochu nervózní, neboť nevědí, co vybrat za dárky a ztratila se jim inspirace na Vánoce, respektive na vánoční dárky. Neboť je to rodina mladá, začnou využívat internet a hledají inspiraci na Vánoce právě tam. Po několika hodinovém úsilí je nakonec několik drobností objednáno z internetových e-shopů a přichází otázka na jakýsi hlavní dárek, který by měl obdarovanému udělat tu největší radost. Mnohdy se stane, že se nic takového nevybere.

V prosinci nastane u rodiny panická hrůza, že mají málo dárku a byť se tomu každý rok brání, znovu vyjíždí do super a hypermarketů, aby zde ještě něco nakoupili. Kolem 10. prosince je nejvyšší čas koupit vánoční stromeček. Ten prozatím zaujme své místo na pavlači a bude čekat až do 23.prosince na své ustrojení. Ano právě den před Štědrým dnem tato rodina společně strojí stromeček a dodržuje první svou vánoční tradici a to, že každý člen rodiny dá na stromeček kromě koupených ozdob také jednu svou vlastnoručně vyrobenou.

Myslíte, že jsem zapomněl na kapra? Kdepak kapr se ale kupuje také až těsně před Štědrým dnem a to již zabitý. Kromě kapra v této rodině dále připravují na štědrovečerní tabuli kuřecí a vepřové řízky a vinné klobásy stočené do šneků, které jsou pečené ve vinné lázni z bílého vína. Nechybí salát a samozřejmě cukroví, které se během prosince napeklo. Jako polévku si dávají čočkovou.

Na Štědrý den dodržují druhý zvyk postění. Jeden z členů rodiny (tatínek) připraví z citronu zlaté prasátko a schová ho za okno. Kdo za celý den nic nesní, jde se večer podívat k oknu právě na to zlaté prasátko a je mu přáno velké štěstí do dalšího roku. Na štědrovečerním stole nechybí adventní věnec, kde právě na Vánoce hoří poslední svíčka. Talíř se vždy připravuje jeden navíc s chlebem a solí pro případného tuláka.

Po večeři se jde k vánočnímu stromečku a začíná rozbalování dárků. Jakmile je hotovo, zapíná se televize a všichni pomalu usínají.

Inspirace na Vánoce

Sdílejte článek:
Facebook Linkuj.cz Jagg.cz Tweeter! Google Del.icio.us!

Mohlo by Vás také zajímat


Napište vlastní komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*